Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.

DEMOKRATIZACIJA ŠKOLA

Pravo u svakodnevici

education
 

Seminar "Pravo u svakodnevici" ima za cilj osnažiti učitelje, nastavnike i profesore za poučavanje temeljne pravne pismenosti, bilo kao samostalne nastavne aktivnosti, bilo kao međupredmetne teme.

Mogu li učenici na kraju osnovne škole pročitati i razumjeti ugovor o radu? Znaju li što Obiteljski zakon kaže o izlascima iza 23:00 sata? Hoće li moći, kao odrasli građani, znati potražiti pravnu pomoć kako bi zaštitili svoja prava?

Ovo su samo neka od pitanja na koja bi osoba koja završi obvezno obrazovanje trebala moći odgovoriti. Temeljna pravna pismenost omogućuje nam da znamo zaštititi svoja prava, razumijemo svoje obveze, ali također da se znamo zalagati i zaštititi prava drugih.

Učitelji, nastavnici i profesori koji završe ovaj seminar dobivaju temelje za uključivanje temeljne pravne pismenosti u svoje nastavne predmete, kao i model za razvoj i izgradnju izvannastavnih aktivnosti koje mogu uključiti u školski kurikulum.

Cilj edukacije

Osnažiti učitelje, nastavnike i profesore za poučavanje temeljne pravne pismenosti kao samostalne nastavne aktivnosti ili kao međupredmetne teme.

Što ćete naučiti?

Polaznik:ica će moći:

  • opisati važnosti pravne pismenosti na različitim razinama, uključujući građansku pismenost, život u demokratskom društvu i svakodnevni život;
  • zagovarati poučavanje temeljne pravne pismenosti;
  • definirati temeljne pravne koncepte i pojmove te ih koristiti u nastavi kroz relevantne primjere iz svakodnevnog života kako bi učenici uočili njihovu važnost i primjenu u praksi;
  • analizirati i kritički promišljati o pravnim problemima koji se pojavljuju u društvu te razvijati i predlagati strategije za njihovo rješavanje utemeljene na temeljnim pravnim konceptima;
  • opisati procese donošenja pravnih propisa, njihovu hijerarhiju te vrednovati primjenu pravnih propisa;
  • koristiti pravnu literaturu, službene izvore i dokumente;
  • razvijati odgovarajuće strategije za podučavanje pravne pismenosti prilagođene razinama znanja i sposobnostima učenika koristeći interaktivne metode poučavanja;
  • povezati nastavni plan i program nastavnog predmeta s konceptima, temama i pojmovima pravne pismenosti;
  • koristiti nastavne materijale i alata nastale provedbom ovog projekta.

Metode i načini rada

Predavanje, samostalni rad, rad u skupinama, studije slučaja, analize pravnih tekstova i izvora, rasprave, korištenje mrežnih alata i platformi, praktične aktivnosti, dijeljenje primjera iz prakse te rad na izvornim dokumentima.

Uvjeti za završetak edukacije

Potvrda o stručnom usavršavanju izdaje se na 15 sati.

Sudionik:ca stječe pravo na potvrdu o stručnom usavršavanju sudjelovanjem na najmanje šest sesija seminara i izradom i dostavom nastavne pripreme koja obrađuje temu seminara u roku od tri mjeseca od održavanja seminara.

U ostalim slučajevima sudionik:ca može dobiti potvrdu o sudjelovanju uz uvjet sudjelovanja na najmanje tri sesije edukacije.

Voditelji:ce edukacije

Mario Bajkuša

Otvoreni pozivi